Європейський рік 2010 в Україні


Держпрограми для людей з обмеженими можливостями не виконуються – аудит Рахункової палати

Правозахисники поширили інформацію про результати аудиту Рахункової палати України, виконаного з європейськими партнерами за міжнародними стандартами – щодо виконання державних програм для тих груп населення, що є переважно найбіднішими і соціально ізольованими.

Зокрема, аудиту підлягало виконання Міністерством праці та соцполітики Державної програми розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року.

Джерело: http://www.civicua.org/news/view.html?q=1485885

Україні проблема інвалідності набула особливої гостроти. Упродовж п’яти останніх років населення України зменшилося на 2%, а кількість інвалідів зросла на 5,5% і на початок 2010 року становила 2,6 млн осіб, або майже 6% загальної кількості населення.

Україна, яка є членом Ради Європи, приєднавшись у 2007 році до Європейської соціальної хартії, зобов’язалась активно сприяти зайнятості інвалідів, їх професійній орієнтації і навчанню, створювати умови для використання праці інвалідів у звичайному виробничому середовищі, а там, де це неможливо, створювати спеціальні робочі місця і підприємства.

Реалізація державних програм, спрямованих на підвищення зайнятості інвалідів, стала предметом аудиту Рахункової палати України. Його проведено за єдиними європейськими стандартами спільно з вищими органами фінансового контролю Польщі, Болгарії, Чехії, Німеччини, Румунії, Словаччини, Словенії, Туреччини та інших європейських країн.

Колегія Рахункової палати відзначила неефективну роботу Міністерства праці та соціальної політики України як головного органу в системі центральних органів виконавчої влади, на який покладено функції з формування та реалізації державної політики у сфері професійної реабілітації та зайнятості інвалідів. Упродовж 2006-2009 років та І півріччя 2010 року основні завдання Державної програми розвитку системи реабілітації та трудової зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями, психічними захворюваннями та розумовою відсталістю на період до 2011 року не реалізовано.

Головне завдання у сфері професійної реабілітації – забезпечення конкурентоспроможності інвалідів на ринку праці і їх працевлаштування – залишається невирішеним. Кількість інвалідів працездатного віку перевищує 1,5 млн. осіб. У 2008-2009 роках рекомендації медико-соціальних експертних комісій із працевлаштування отримала майже половина з них, однак на початок 2010 року в Україні в межах законодавчо встановленого роботодавцям нормативу з працевлаштування інвалідів (4%) працювало лише трохи більше ніж чверть інвалідів.

Тільки 56% роботодавців, зареєстрованих у Фонді соціального захисту інвалідів, дотримуються законодавчо встановленого нормативу з працевлаштування інвалідів. Переважна більшість бюджетних установ ігнорує реєстрацію у Фонді, подання звітності з працевлаштування, а відтак і виконання нормативу. Із 51,3 тис. бюджетних установ, наявних у базі Пенсійного фонду України, зареєструвалися у Фонді соціального захисту інвалідів та подали до нього звітність менше половини, а норматив виконують лише 11,3 тис. таких установ.

План створення у 2007-2011 роках робочих місць для працевлаштування інвалідів за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на початок ІІ півріччя 2010 року виконано, за даними Фонду, на 78%: створено понад 9 тис. робочих місць. Водночас аудитом встановлено, що створення багатьох із них було формальним і документально непідтвердженим, а, отже, виконання показників Плану завищено.

Безробіття серед інвалідів росте. Робочі місця на спеціалізованих підприємствах громадських організацій інвалідів УТОГ і УТОС скорочуються. Не реалізуються і заходи з розвитку серед інвалідів підприємництва, застосування надомної праці, що перешкоджає зайнятості насамперед осіб із тяжкими вадами здоров’я.

Мінпраці не завершило формування централізованого банку даних з проблем інвалідності як єдиної системи збору та узагальнення статистичних даних. Статистична звітність та адміністративна інформація збирається різними державними органами відокремлено, має різну методологічну базу збору первинних даних, що унеможливлює їх порівняння і аналіз для визначення потреб інвалідів. Тому на загальнодержавному рівні неможливо визначити актуальну потребу в реабілітаційних заходах та відстежити їх результативність.

Як свідчать результати аудиту, кількість працевлаштованих інвалідів з кожним роком зменшується як через небажання роботодавців працевлаштовувати їх, так і через низьку активність самих інвалідів. Отже, необхідні заходи державного регулювання, спрямовані на економічне стимулювання роботодавців щодо працевлаштування інвалідів, а також на запровадження нових форм працевлаштування.

На Колегії Голова Рахункової палати В.К. Симоненко зазначив, що основні причини виявлених аудиторами проблем – це відсутність з боку Мінпраці належної координації та організації діяльності державних органів, відповідальних за професійну реабілітацію інвалідів, а також ігнорування міністерством та Фондом соціального захисту інвалідів висновків і пропозицій Рахункової палати за результатами попереднього аудиту.

Джерело : Українська Гельсінська спілка з прав людини

Advertisements

Напиши коментар so far
Залишити коментарЗалишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s%d блогерам подобається це: