Європейський рік 2010 в Україні


Тема місяця: Жінки та бідність
Березень 27, 2010, 12:35
Filed under: Аналітика | Позначки: , , , ,

Тема місця в рамках Європейського року 2010 – Жінки та бідність. Українські жінки ще більш дискриміновані, ніж у країнах ЄС – як у економіці (в Україні відношення доходу жінок до прибутку чоловіків складає 0,53), так і у політиці (в теперішньому уряді – жодної жінки-міністра).

Запрошуємо відвідати тематичну сторінку на сайті Європейського року, а також ознайомитись з публікацією на сайті Радіо Свобода:

Українські жінки досі не мають рівних із чоловіками прав, зокрема у владі

08.03.2010
Наталка Коваленко, Олександр Лащенко

Українські жінки мають 8% відсотків місць у владі, зазначають експерти. Хоча у більшості держав Європи прекрасна стать одержала мінімум третину посад. Наприклад, 36% парламентаріїв Данії та 38% Норвегії є саме представниками такої статі. Наскільки забезпечені рівні права та можливості жінок і чоловіків в Україні?

Чим вагоміша посада в українській владі, тим менше шансів у жінки потрапити на неї. У Міністерствах соціальної тематики (освіта, охорона здоров’я) цей відсоток вищий, у Міністерстві економіки  нижчий. Зберігається ця пропорція представництва жінок там само і в областях, констатує Михайло Корюкалов, фахівець «Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні» – спільного проекту ЄС та Програми розвитку ООН.

«У державній службі є 7 рангів. Чим вищий ранг, тим менше на ньому представлено жінок у відсотковому сенсі. На першому ранзі (міністри та заступники міністрів)  жінок менше 10%, а на останньому 7 місці (спеціалісти) – близько 75%. Чим вищий рівень рангу, тим менше там жінок», – зазначає експерт.

Гендерні диспропорції – це результат порушень прав людини

Якщо в Україні взагалі порушують права людей, то чому дивуються проблемам із гендерною рівністю, запитує письменниця Оксана Забужко. Причому, на її думку, до такого становища суспільство звикло, і людей це мало дивує.

«У нас порушуються права людини, які автоматично тягнуть за собою всі гендерні диспропорції. Абсолютна більшість як жінок, так і чоловіків просто не розуміють, у чому ці права полягають», – зауважує письменниця.

Письменниця Оксана Забужко переконана, що в Україні проблеми гендерної нерівності взагалі не мають розголосу. «Країна, у якої найвижчий у Європі рейтинг торгівлі жінками. Країна, яка є таким самим центром секс-туризму. І ви запитуєте, в чому порушуються права людини? Та в тому, що про це не кричиться в телеекрані, а говоряться про речі, які не мають абсолютно нікого стосунку до життя 95% українських громадян».

Натомість інша письменниця – Ірен Роздобудько – стверджує, що «Україна – досить цивілізована держава», і українки здатні відстояти свої права. І взагалі, якщо й варто когось захищати серед жінок та чоловіків – то цього більше потребує «сильна» стать, вважає Ірен Роздобудько.

«Я думаю, наші жінки не дадуть порушити свої права. Вони знають свої права і як їх захищати, про це є багато інформації. Раніше жінки не знали, куди звернутися і що робити в першу чергу, а тепер вони мають купу порад, у тому числі від жінок закордонних», – зазначає Ірен Роздобудько.

Гендерної рівності не визнають як чоловіки, так і самі жінки

Законів, які б гарантували рівність прав та можливостей «слабкої» й «сильної» статі в Україні вдосталь, проте на практиці все набагато складніше, констатує директор Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елла Лібанова. Даються взнаки ментальні та поведінкові стереотипи, за якими чоловіки все ж таки «рівніші».

«Мене вразило трансєвропейське дослідження, за яким опитували населення 24 європейських країн. Зокрема, ставили запитання: чи погоджується ви з тим, що жінка має скоротити свою зайнятість задля виконання родинних обов’язків? В Україні найвищий відсоток людей, які погоджуються з цим. Друге питання: чи вважаєте ви, що в разі ускладнень на ринку праці має надаватися пріоритет чоловікам? Гірша ситуація в Угорщині, але Україна – третя», – пояснила Елла Лібанова.

При цьому соціолог наголошує: таким є менталітет не тільки чоловіків, а й самих жінок. Оскільки в опитуваннях брали участь і жінки, і чоловіки. «У тому-то й справа. Тут питання не в тому, що чоловіки схильні утискати жінок. А питання в тому, що все населення не визнає рівності, в сучасному розумінні».

До речі, в Україні відношення доходу жінок до прибутку чоловіків складає 0,53. Для порівняння, у Гондурасі – 0,37 і у Норвегії – 0,75, зазначає експерт Юлія Стребкова.

Про те, що на папері українські жінки всім забезпечені, а на ділі становище менш райдужне, говорить також соціолог Тамара Марценюк. «На різному рівні в органах державної влади розвиваємо національний механізм забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків і жінок. За останні 5 років ухвалили низку законів. Є спеціалізовані закони про домашнє насилля й т.д. Але реальних суттєвих змін поки що не відбувається», – переконана Тамара Марценюк.

Дискримінація за статевою ознакою залишається дуже актуальною навіть у країнах Європейського Союзу, де за жіночі права борються вже впродовж століть. У п’ятницю Єврокомісія оприлюднила так звану «Жіночу хартію», що покликана стерти різницю між чоловіками й жінками як у професійному, так і у приватному житті. Адже наразі у Європі представниці слабкої статі заробляють на 18% менше і нерідко стають жертвами агресій та насилля. Щоправда, через нинішню кризу за останній рік вперше без роботи залишилося більше чоловіків, ніж жінок.

Advertisements

Напиши коментар so far
Залишити коментарЗалишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s%d блогерам подобається це: